נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית

מילון מונחים

א
ב
ג
ד
ה
ו
ז
ח
ט
י
כ
ל
מ
נ
ס
ע
פ
צ
ק
ר
ש
ת
א
ב
ג
ד
ה
ו
ז
ח
ט
י
כ
ל
מ
נ
ס
ע
פ
צ
ק
ר
ש
ת

אי ספיקת לב סופנית

מצב בו הלב איננו מסוגל לעמוד בדרישת אספקת הדם של האיברים השונים בגוף. 
אי-ספיקת לב יכולה להיווצר מהסיבות הבאות:

  1. בעיות או מחלות בעורקים
  2. מחלות של שריר הלב
  3. מומים או מחלות של מסתמי הלב.
  4. מומי לב מולדים.

הסבר בלוויית איורים באתר "כמוני"

אישון

החריר דרכו נכנס האור לעין. קוטר האישון משתנה על פי כמות האור המגיעה לעין, הוא מתכווץ ומתרחב בעזרת שרירים הנמצאים בקשתית, כדי להתאים את כמות האור העוברת דרכו אל הרשתית. ככל שכמות האור קטנה יותר, האישון מתרחב, ומתאפשרת חדירה רבה יותר של קרני אור, וכך ניתן לראות בחשכה. כאשר כמות האור גדולה האישון מתכווץ וכך נמנע סינוור.

.

אנזים

חלבון המיוצר בתאים חיים ומשמש כזרז של פעולות ותהליכים כימיים בגוף. האנזימים משתתפים בייצור חומרים, הפקת אנרגיה ושמירה על תנאי קיום של תאי הגוף. האנזימים משתתפים בכל התהליכים בגוף האדם לדוגמה בתהליך חילוף החומרים, בתהליכי עיכול, פירוק של שומנים ועוד.

בנק הדם

בנק הדם המרכזי הוא חלק משירותי הדם של מגן דוד אדום (מד"א). עובדי בנק הדם אחראים על איסוף הדם, עיבודו ואספקת מנות דם ומרכיבי דם לכל בתי החולים ברחבי המדינה.
שירותי הדם של מד"א אוספים מדי שנה מעל 290,000 מנות דם מתורמים מתנדבים (1000-1200 מנות דם בכל יום). כל תרומות הדם עוברות בדיקה לזיהוי סוג הדם, ולזיהוי מחלות העלולות לעבור בעירוי, כגון דלקת כבד נגיפית, עגבת, איידס ומחלות אחרות. כאשר מתגלה מחלה, או נשאוּת של מחלה, מודיעים על כך לתורם ומנת הדם מושמדת. כל תורמי הדם ובני משפחתם הקרובים מבוטחים, החל מיום התרומה למשך שנה, בתכנית ביטוח דם של מד"א.

קישורים:

גסטרוסקופיה

בדיקת מערכת העיכול העליונה באמצעות אנדוסקופ (בתמונה). אנדוסקופ הינו מיקרוסקופ קטן, המורכב על גבי צינור אופטי גמיש, המוחדר לתוך מערכת העיכול ומאפשר התבוננות בה, הוא מאפשר גם דגימת רקמה מתוך המעי (ביופסיה). הבדיקה נעשית בהרדמה.

 

 

 

 

תמונה: ויקיפדיה

דחיית איברים מושתלים

מערכת החיסון של הגוף מזהה את האיבר המושתל כ"גוף זר" ומנסה לסלקו מהגוף על ידי ייצור נוגדנים, תהליך העשוי לפגוע בהצלחת ההשתלה.
דְּחִיָּיה של איברים מושתלים (Transplant rejection) הוא אחד הסיבוכים הקשים ביותר לאחר ביצוע השתלה.
דחיית איבר מושתל קשורה במערכת תיאום הרקמות המורכבת מכ-400 חלבונים. חוסר התאמה בין הרקמות גורם להפעלת מנגנון הדחייה ועשוי להסתיים באובדן השֶתֶל.
הדרך להתגבר על דחיית איברים מושתלים היא על ידי טיפול מתמיד בתרופות המדכאות את מערכת החיסון. תרופות אלה מונעות, במקרים רבים, את דחיית האיבר ומגדילות את שיעור ההישרדות של השֶתֶל לטווח ארוך. הבעיה בטיפול זה, המחליש את המערכת החיסונית, היא שהמטופל פחות מוגן מפני זיהומים וחשוף למחלות.
 

דיאליזה

תהליך סינון וטיהור מלאכותי של הדם (המתבצע על ידי מכונה) המחליף את פעולת הכליות אצל חולים הסובלים מכֶּשֶל כִּלְיָיתִי (אי תפקוד של הכליות). במהלך הדיאליזה מוּצָאִים מהדם חומרי פסולת, עודפי מים ועודפי מלחים.

לכליות שני תפקידים:
1. סילוק פסולת (כמו אשלגן,חומצות ושתנן) מהדם
2. סילוק עודף נוזלים מהדם בצורת שֶתֶן.
תהליך הדיאליזה אמור לחקות את שתי הפעולות הללו. הטיפול הינו טיפול תומך שאינו מיועד לרפא את הכליות.

קישורים:
כל המידע לחולי כליות ומטופלי דיאליזה
העמותה הלאומית הישראלית למושתלי כליה ומטופלי דיאליזה

דם

מימין לשמאל: תא דם לבן, טסית דם, תא דם אדום. צולם באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק (SEM).נוזל אדום הזורם בגוף, בתוך כלי הדם - עורקים וְרידים ונימים – המורכב מפְּלַזְמָה (נוזל שקוף), תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטַסִּיּוֹת דם. הדם מעביר חמצן, ויסודות מזון לכל התאים ומסלק מהתאים עודפי פחמן-דו-חמצני ופסולת. הוא נושא חום ממרכז הגוף לשאר חלקיו ומאפשר את פעולת הנשימה. לאדם במשקל 70 ק"ג כ-5 ליטרים דם.
מבחינים בין 4 סוגי דם עיקריים. לכל גוף סוג דם משלו, עירוי דם מסוג אחר עלול לגרום מוות.

 

בתמונה - מימין לשמאל: תא דם לבן, טסית דם, תא דם אדום.
צולם באמצעות מיקרוסקופ אלקטרוני סורק (SEM).
מקור: ויקיפדיה

הורמונים

הורמונים הם חומרים כימיים המשמשים לויסות תהליכים בגוף. ההורמונים מופרשים מבלוטות שונות בגוף לתוך מחזור הדם, דרך הדם הם מועברים לאיברים או רקמות במקומות אחרים בגוף, ובהגיעם לאיבר המטרה הם מווסתים את פעילותו.

המרכז הלאומי להשתלות

המרכז הלאומי להשתלות הוקם על ידי משרד הבריאות בשנת 1994 במטרה לייסד בארץ גוף ממלכתי ונֵיטְרָלִי שינהל ויתאם את מערך תרומות האיברים וההשתלות. המרכז מהווה יחידה בתוך משרד הבריאות ועובדיו הם עובדי מדינה.
המרכז הלאומי להשתלות הוא הגוף היחיד בישראל בו נרשמים להשתלה ובאמצעותו מתקיימת הקצאת איברים להשתלה. בנוסף, לפני כל ניתוח השתלה בארץ, מתורם חי או מתורם נפטר, נדרש אישור פרטני של המרכז הלאומי להשתלות. פעילות המרכז הלאומי להשתלות מעוגנת בחוק השתלות איברים, התשס"ח – 2008. [להרחבה אודות: חוק תרומת והשתלת איברים בישראל]

הנצלה

הַנְצָלַת איברים הוא ניתוח להוצאת איברים בריאים מגופו של נפטר והשתלתם באדם אחר. ניתוח זה, ככל שאר הניתוחים, נעשה באופן סטרילי, תוך נסיון לשמירה על שלמותו החיצונית של גוף הנפטר ועל כבוד המת.

השתלת איברים

השתלת איברים היא טכנולוגיה רפואית חדשה יחסית (ההשתלות המוצלחות הראשונות בוצעו באמצע המאה העשרים). בהשתלת איברים מוחליפים איבר שאינו מתפקד באיבר אחר, שנלקח מגופו של אדם שמת מוות מוחי. לרוב משתילים איבר שלם  כמו כליה, לב , לבלב, ריאות או כבד [להרחבה: ההיסטוריה של השתלת איברים].
קיימת גם אפשרות להשתלת איברים מתורם חי, למשל תרומת כליה אחת, אוּנת כבד או אוּנת ריאה. תרומה מאדם חי היא הליך רפואי שאינו אמור לפגוע בתורם והמעניק איכות חיים לחולה ומאריך את חייו. ניתוחי השתלה בישראל זוכים לסיכויי הצלחה גבוהים בדומה לאירופה וארה"ב. האדם המושתל זוכה לעיתים קרובות ב"חיים חדשים" ובאיכות חיים טובה.
 

התאמת רקמות

הצלחתה של השתלת איברים תלויה בהתאמת רקמות. מערכת הרקמות היא רב־גונית מאוד ומורכבת מיותר מ־¬400 חלבונים שונים, ולכן ככל שהקירבה המשפחתית בין התורם למקבל גדולה יותר, גדולים הסיכויים שההשתלה תצליח. עם זאת, אפשר להשתיל איברים בגופו של חולה גם אם ההתאמה בינו לבין התורם חלקית בלבד. חוסר ההתאמה עלול לגרום להפעלת מנגנון הדחייה ובעקבות זאת לאובדן השתל, ולכן מושתלים מקבלים תרופות לדיכוי מערכת החיסון ולמניעת דחיית השתל. נוסף על כך, לכל איבר יש מערכת מסויימת של מאפיינים שצריכה להיות בהם התאמה בין התורם לנתרם, כמו סוג דם, משקל, גובה וכו'.

זיהום

בלועזית: אינפקציה, חדירה של חיידקים או נגיפים או פרזיטים אחרים לרקמות הגוף. מערכת החיסון מגיבה ביצירת דלקת, שתפקידה להשמיד את הגורם המזהם. אנשים שעברו השתלת איברים, נוטלים באופן מתמיד תרופות המדכאות (מוחלישות) את מערכת החיסון, כדי שזו לא תדחה את האיבר המושתל.  בעקבות זאת עלולים מושתלים אלה לחלות במחלות זיהומיות רבות, כיוון שמערכת החיסון שלהם אינה מגנה עליהם כראוי. על אנשים אלה להיות מודעים לסכנה הנשקפת להם ולהתרחק מוחברת אנשים חולים.

חמצן

גז חסר צבע וריח המהווה 21% מהאוויר. מצוי בצורת מולקולות של שני אטומי חמצן שסמלם: O2. החמצן הוא יסוד חיוני לנשימה ומכאן לקיומם של צמחים ובעלי-חיים. החמצן מהווה גם חלק ממולקולת המים (H2O) שגם הם מצרך חיוני לקיום חיים.

טסיות דם

בלועזית: תְרוֹמְבּוֹצִיטִים. סוג של תאי דם אדומים האחראים על קרישת הדם.

כבד

הכבד הוא האיבר הפנימי הגדול ביותר בגוף האדם. נמצא בחלל הימני העליון של חלל הבטן. הכבד מחולק לשתי אונות עיקריות: אונה ימנית גדולה ואונה שמאלית קטנה יותר. הכבד חיוני לתפקוד הגוף משום שהוא אחראי על ויסות רמות של חומרים חיוניים רבים בדם לדוגמה ויסות כמות הסוכר בדם. בכבד מתרחש גם תהליך חילוף החומרים, איחסון ופירוק של שומנים, , ניטרול וסילוק רעלים, פירוק תאי דם אדומים שהזדקנו והפקת חומרים האחראים על קרישת הדם ועל תהליכי העיכול.

 

 

.

כליות

כְּלָיוֹת הן זוג איברים האחראים על הפרשת חומרי פסולת ונוזלים עודפים מן הדם בצורת שתן. הכליות נמצאות בצד האחורי של חלל הבטן, מתחת לסרעפת, משני צדי עמוד השדרה. היחידות הפעילות של הכליה הן הנֶפְרוֹנִים, המסננים את הדם בעזרת לחץ וסופגים מים וחומרים אחרים חזרה אל הדם. הכליות הן השומרות על נפח תקין של דם, על לחץ דם תקין ועל הפרשת הורמון המגרה את יצירת תאי הדם האדומים.

 

 

 

.

כרטיס תורם

כרטיס תורם הוא כרטיס חתום על ידי אדם, בו הוא מצהיר שהוא מסכים לתרום מאיבריו לאחר מותו לשם הצלת חייהם של חולים אחרים, הממתינים להשתלה. כרטיס התורם המוכר על ידי משרד הבריאות בישראל, הוא כרטיס אדי (על שמו של אהוד בן דרור, שחיכה זמן רב להשתלת כליה, ונפטר לאחר ההשתלה מכיוון שמערכות גופו קרסו בשל המתנה ארוכה מדי).
מאגר החתומים על כרטיס אדי ממוחשב ומנוהל על ידי המרכז הלאומי להשתלות של משרד הבריאות. מאגר המידע באדי חסוי.

לב

איבר שרירי בגודל אגרוף, נמצא במרכז בית החזה ונוטה מעט שמאלה. הלב הוא מעין משאבה כפולה המזרימה את הדם בגוף. הלב מתכווץ ומתרפה בפעימות קבועות ללא הפסקה.
קצב הפעימות משתנה לפי מידת הפעילות הגופנית של האדם: במצב מנוחה קצב פעימות הלב הוא כ- 65-70 פעימות בדקה ויכול להגיע לכ-130 פעימות בדקה בעת מאמץ גופני.
הלב מחולק על-ידי מחיצה לשני חצאים, ימני ושמאלי, וכל אחד מהם מחולק לפרוזדור (החלק העליון) וחדר (החלק התחתון). שני הפרוזדורים ושני החדרים נקראים "מדורי הלב". דם ללא חמצן עובר דרך הפרוזדור הימני אל החדר הימני. משם מוזרם הדם אל הריאות דרך העורק הריאתי. לאחר שעבר חמצון בריאות חוזר הדם אל הפרוזדור השמאלי ומשם עובר אל החדר השמאלי. מכאן מוזרם הדם אל הגוף דרך אבי העורקים. זרימת הדם החד-כיוונית בתוך הלב נשלטת על-ידי מסתמים.
 

לבלב

בלועזית: פַּנקְרֵיאָס  - Pancreas. בלוטה גדולה (בגודל של בננה) הממוקמת בחלל הבטן מתחת לקיבה. הלבלב מורכב מאיבר הפרשה חיצוני המפריש מיצי עיכול המסייעים בתהליך העיכול (מיצי העיכול מכילים אנזימים האחראים על פירוק סוכרים, חלבונים ושומנים); ואיבר הפרשה פנימי המפריש הורמונים, שהחשוב שבהם הוא אינסולין, האחראי על ויסות רמת הסוכר בדם.

 

.

מוות לבבי

הפסקה בלתי הפיכה של פעולת הלב. במצב זה לא ניתן להנציל איברים שכן האיברים כבר אינם מתפקדים, אולם ניתן להנציל רקמות כמו קרניות, מסתמי לב, עור ועצמות.

מוות מוחי נשימתי

מוות מוחי הוא הפסקת פעילותו של המוח, כולל גזע המוח. בלתי אפשרי להחיות אדם שמת מוות מוחי. מבחינה רשמית נקבעת שעת הפטירה על-פי שעת המוות המוחי (למשל בתעודת הפטירה).
כשאדם מת מוות מוחי (בניגוד למוות לבבי) איבריו עשויים להישאר חיוניים במשך זמן מה אחרי מותו. ניתן, למשך פרק זמן מוגבל, לשמור על תפקודם של האיברים באופן מלאכותי (למשל באמצעות מכונת הנשמה). "פרק הזמן המוגבל", הוא משך הזמן בו ניתן לתרום את איבריו של הנפטר לאדם אחר. בדיקת כשירוּת האיברים להשתלה נעשית בבית החולים לאחר קביעת המוות המוחי. במידה שבני משפחת הנפטר מסכימים, מתחיל תהליך תרומת האיברים.
קביעת מוות מוחי מתבצעת במערכת הבריאות על פי "חוק מוות מוחי נשימתי" ועל פי נוהל אחיד ומחייב של משרד הבריאות, שנועד למנוע קביעת מוות במקרה של ספק כלשהו. על פי נוהל זה מתבצעת קביעת המוות על פי מבחנים אובייקטיביים-מכשירניים ועל ידי בדיקה קלינית קפדנית הנעשית על ידי שני רופאים מומחים ובכירים בתחומים הרלוונטים, בעלי הכשרה וסמכות לבצע את הבדיקה, ושאינם בעלי נגיעה להשתלות. לרשות הרופאים עומדים מכשירים טכנולוגיים מתקדמים. במקרה שתוצאות הבדיקה אינן חד משמעיות, יחזרו עליה כעבור מספר שעות.
קביעת מוות מוחי מקובלת בארץ ובעולם ומעוגנת בחוק
טעות נפוצה היא השימוש במושג "מוות מוחי" לתיאור מצב של "צמח" או מצב של תַּרְדֶּמֶת (בלועזית: קוֹמה). קורה שבני אדם מתאוששים ממצב של תַּרְדֶּמֶת  כיוון שגזע המוח שלהם המשיך לתפקד והיתה הספקת דם למוח. הם לא היו במצב של מוות מוחי נשימתי בו אין פעילות של המוח ואין ממנו חזרה.
 

מח עצם

מֵחַ עצם היא רקמה רכה הנמצאת בחלק הפנימי־הספוגי של העצם, ובה נוצרים תאי מערכת הדם: תאי דם אדומים, תאי דם לבנים וטַסִּיּוֹת דם (תרומבוציטים).
מֵחַ העצם ממלא תפקיד חשוב במערכת החיסונית ובעל תפקידים חיוניים אחרים כגון יצירת תאי הדם האדומים וחלק מתאי הדם הלבנים.
 

 

.

מכונת הנשמה

מכונה המשמשת לשימור מערכת הנשימה אצל חולים שאינם נושמים נשימה עצמונית (כאשר הרפלקסים של הנשימה הטבעית אינם פועלים), או לצורך סיוע בפעולת הנשימה. המכונה מזרימה אוויר (בלחץ גבוה יותר מהלחץ הרגיל) דרך צינור שעובר מן הפה אל תוך קנה הנשימה במורד הגרון. האוויר ננשף החוצה מן הריאות כאשר הלחץ שיוצרת מכונת ההנשמה משתחרר.

 

 

 

 

תמונה: ויקיפדיה

מכונת לב ריאה

מכונה הממלאת באופן זמני את תפקודי הלב והריאות במהלך ניתוח לב. מכונת לב-ריאה מורכבת ממשאבה המזרימה דם וחמצן בהתאם לתפוקת הלב הנדרשת.
 

 

 

 

 

תמונה: ויקיפדיה

מרה

מרה היא נוזל המיוצר בכבד ומשמש בסיוע תהליך העיכול. המרה מופרשת מהכבד ונאגרת בכיס המרה, ממנו היא משוחררת בזמן תהליך העיכול דרך צינור המרה אל התריסריון (תחילת המעי הדק). נוזל המרה משתתף בתהליכי עיכול חשובים כגון פירוק שומנים. צינור המרה מוביל לתריסריון גם אנזימים המיוצרים בלבלב.

מתאמת השתלות

אחות מוסמכת, שעברה הכשרה מקצועית מיוחדת. תפקידה של מְתָאֶמֶת  ההשתלות לטפל בחולים הממתינים לניתוח השתלת איבר או במושתלים שכבר עברו ניתוח כזה. המְתָאֶמֶת  תומכת ומלווה את המטופל לאורך תהליך הבירור, הבדיקות, ההמתנה בתור, ניתוח ההשתלה והמעבר לשיקום. בכל בית חולים המבצע ניתוחי השתלת איברים יש מְתָאֶמֶת השתלות.
סיפור אישי של מתאמות השתלות: הכל נשאר במשפחה
 

מתאמת תרומת איברים

מְתָאֶמֶת  תרומת איברים היא אחות מוסמכת שעברה הכשרה מקצועית מיוחדת. ברוב בתי החולים מועסקת מְתָאֶמֶת  תרומת איברים, שתפקידה לטפל בכל מקרי המוות המוגדרים "מוות מוחי". כאשר יש חשש למוות מוחי אצל חולה, מְתָאֶמֶת תרומת האיברים נכנסת לפעולה, היא מלווה את המשפחה בתהליך ההתלבטות האם לתרום או לא לתרום איברים. כאשר נקבע מוות מוחי, והמשפחה מסכימה לתרום איברים, המְתָאֶמֶת יוצרת קשר עם המרכז הלאומי להשתלות ומנהלת את המשך התהליך.

סיפור אישי של מתאמות תרומת איברים מהמרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר: קחו מה שתוכלו להציל...
 

נפחת

בלועזית, אֶמְפִיזֶמַה (Emphysema). שייכת לקבוצת המחלות החסימתיות, הכרוניות והבלתי הפיכות של דרכי הנשימה התחתונות, הנגרמת כתוצאה מעישון כבד או זיהום אוויר. נַפַּחַת היא מצב בו הנאדיות (שקי האוויר הזעירים בריאות) מנופחות יתר על המידה, מוגדלות ופגומות. בנאדיות מתרחש החילוף בין חמצן, המגיע מהאוויר בנשימה, לבין הפחמן הדו-חמצני המוּצא מן הדם. כשנגרם נזק לנאדיות, קָטֵן שטח הפנים לחילוף החמצן והפחמן הדו-חמצני ותפקוד הריאות יורד. נַפַּחַת קשה גורמת קוצר נשימה, ולעיתים מובילה לאי-ספיקה נשימתית ו/או לאי-ספיקת לב. במצבים חמורים החולה תלוי באספקת חמצן מלאכותית.

סוג דם

קיימים 4 סוגי דם עיקריים שניתן להבחין ביניהם על פי סַמָּנִים המצויים בכדוריות הדם האדומות. הקבוצות הללו מכונות A, B, O, AB.
דרך נוספת למיין את סוגי הדם היא בדיקת הימצאות של חלבון המכונה Rh, אם החלבון מצוי, יהיה סוג הדם חיובי (Rh+), אם הוא חסר יהיה סוג הדם שלילי (Rh-).
נהוג לשלב את שתי צורות מיון הדם ובכך לשפר את ההתאמה בין תורם האיברים למקבל. התאמת חלבון RH חשובה בעיקר לנשים בגיל הפוריות.

 

.

עדשה

חלק בעין הנמצא מאחורי הקשתית והאישון. העדשה בנויה שכבות בצורת בצל, היא יכולה לשנות את עובייה על ידי השרירים הריסניים, תפקידה של העדשה הוא לרכז את קרני האור המגיעות מהקרנית אל הרשתית. העדשה גמישה ומסוגלת לשנות את מידת קמירותה, ועל ידי כך מתאפשר מיקוד במרחקים שונים.

 

 

.

עור

העור - האיבר הגדול ביותר בגוף - עוטף את הגוף ונמצא במגע מתמיד עם הסביבה. תפקידו העיקרי להגן על הגוף מפני חדירת גורמים מזהמים כגון חיידקים ונגיפים. העור גם מסייע במניעת התייבשות ומונע פגיעה של קרינת שמש מזיקה, ומווסת את טמפרטורת הגוף (בלוטות זיעה הנמצאות באחת משכבות העור, גורמות לפליטת חום על ידי התרחבות נימי הדם, כאשר הגוף חם, ולהתכווצות נימי הדם כאשר הגוף קר). העור הינו גם איבר חישה חשוב – בשכבות העור מצויים קולטנים הרגישים לחום, קור, מגע וכאב (הקולטנים הם תאים המסוגלים לזהות שינויים בסביבה ולייצר אותות עצביים בתגובה).
בעור כמה שכבות של תאים: העליונה עשויה תאים מתים המתחלפים כל הזמן (אפידרמיס), מתחתיה שכבות של תאים חיים ובהן קצות עצבים וכלי דם (דרמיס), ומתחת להן שכבה תת־עורית המכילה רקמת חיבור ורקמת שומן מבודדת. תאי העור מתחדשים כל הזמן ותאים חדשים מוחליפים תאים שמתו.

תמונה: ויקיפדיה

צמח

צמח (Vegetative state) הוא תיאור של מצב רפואי לנזק מוחי כבד ומתמשך, המתאפיין בהיעדר תגובה לגירויים חיצוניים, אך להבדיל מתַּרְדֶּמֶת, חולים המצויים במצב המכונה "צמח" עשויים לעיתים לפקוח את עיניהם או להפגין מחזור שינה וערות. חולים במצב זה נצפו מבצעים פעולות כמו חיוך, בליעה, דמיעה או אנחה. החולים מוזנים באמצעות זונדה אך מלבדה אינם נזקקים לעזרי טיפול נמרץ נוספים בשל השתמרותו היחסית של גזע המוח במצב רפואי זה.

קרנית

קרום דק בחלק הקדמי של העין. הקרנית מכסה את גלגל העין ועוטפת את הקשתית, את העדשה ואת האישון. הקרנית שוברת את קרני האור המגיעות אל העין ומעבירה אותן אל העדשה הממקדת אותן על הרשתית. הקרנית צריכה להיות שקופה ולכן אין בה כלי דם, אולם יש בקרנית קצות עצבים והיא רגישה מאוד לכאב (לכן כל נגיעה בה גורמת לעיפעוף). הדמעות שומרות על לחות הקרנית ועל ניקיונה.

 

 

.

קשתית

חלק מהעין. קרום צבעוני המקיף את האישון. שרירי הקשתית פועלים כמו צמצם במצלמה וקובעים את גודל האישון, ועל ידי כך את כמות האור החודרת לעין. צבע העיניים שלנו נקבע על ידי צבע הקשתית. קיימת תופעה נדירה יחסית, נקראת הטרוכומיה, בה לאדם יש צבע שונה בכל עין.

.

ריאות

חלק ממערכת הנשימה, נמצאות בבית החזה מתחת לצלעות. הריאות הן זוג איברים המשמשים לקליטת חמצן מן האוויר (שאיפה) ולפליטת פחמן דו־חמצני (CO2) (נשיפה). לריאות מרקם  ספוגי, הן מורכבות ממיליוני נאדיות (שלפוחיות אוויר קטנות) המוקפות בנימי דם זעירים. החמצן, המגיע מן האוויר בשאיפה, מועבר בתהליך של פעפוע, דרך דפנות הנאדיות, אל מחזור הדם הנושא אותו אל תאי הגוף. מן הדם מגיע אל הריאות הפחמן הדו־חמצני, הנפלט מהגוף אל הסביבה בנשיפה. כך מתרחשת פעולת הנשימה החיונית לקיום חיים.
 

 

 

.

רשימת המתנה

במרכז הלאומי להשתלות איברים קיימת רשימת ממתינים ארצית, ממוחשבת, המתעדכנת כל הזמן באמצעות דיווח מבתי החולים.
לכל איבר ישנה מערכת קריטריונים מסוימת להקצאה <קישור למסמך: הקצאת איברים.pdf>, על פי המאפיינים הנדרשים להתאמה, כל קריטריון רפואי מקבל ניקוד על פי מצבו, ככל שהמצב הרפואי חמור יותר הניקוד יהיה גבוה יותר. מקומו של מטופל ברשימת ההמתנה נקבע על פי סכום הנקודות שנצברות מדירוג מצבו הרפואי. כאשר נמצא תורם באחד מבתי החולים בארץ, הנתונים הרפואיים שלו מועברים אל המרכז הלאומי להשתלות ומוזנים למוחשב. המערכת הממוחשבת מצליבה את נתוני התורם עם נתוני הממתינים ומאתרת את המטופלים המתאימים ביותר להשתלה.

נכון לינואר 2011 ממתינים להשתלת איברים 1,117 ישראלים. בכל שנה מתארכת הרשימה בכ־30%. אולם, למעשה, העלייה במספר הממתינים מתונה יותר, כיוון שבמהלך השנה כ־20% מהממתינים עוברים השתלה וכ־10% נפטרים בשל המחסור באיברים להרחבה, ראו כאן .

תאי דם אדומים

תאי דם אדומים נותנים לו את צבעו האדום תפקידם העיקרי הוא העברת החמצן מהריאות אל תאי הגוף וסילוק פחמן דו חמצני מהתאים בחזרה אל הריאות.
בכל יום נוצרים מיליוני תאי דם אדומים במוח העצם ומופרשים לדם, שם הם מתקיימים במשך כ-120 ימים ולאחר מכן הם מתפרקים. קוטר תא דם אדום נע בין 6 – 8 מיקרומטר ועוביו 2 מיקרומטר, הוא גמיש וצורתו כצורת דיסקוס דו-שקערורי.
 

תאי דם לבנים

בלועזית: לויקוציטים. רכיב בדם השייך למערכת החיסון המשתתף בהגנת גופנו מפני פולשים ומזיקים. תאי הדם הלבנים נלחמים בגורמי מחלה החודרים אל הגוף על ידי ייצור נוגדנים* כתגובה חיסונית, או על ידי יצירת דלקת (במצב של דלקת כלי הדם מתרחבים כדי להגביר את זרימת הדם באיזור הפגוע, דבר המאפשר לתאי הדם הלבנים לחדור לרקמה המזוהמת ולהרוס חיידקים ומזהמים אחרים).
*נוגדנים הם חומרים המופרשים לדם על ידי תאי דם לבנים. הנוגדנים נצמדים אל הפולשים ומשמידים אותם. תאי דם אלה יודעים לזהות כל אחד מגורמי המחלה השונים ולהתאים להם את הנוגדן המתאים במיוחד להם. תהליך זה נקרא התגובה החיסונית.
תאי הדם הלבנים מיוצרים במֵחַ העצמות ומסוגלים לצאת מצינור הדם, לשנות את צורתם ואף לנוע נגד זרימת הדם.
 

תרדמת

בלועזית: קוֹמָה. מצב דמוי שינה, בו האדם וגופו נמצאים בחוסר הכרה ואין ביכולתו להגיב למתרחש סביבו. בציבור קיים לעתים בלבול בין המונח תַּרְדֶּמֶת למונח מוות מוחי, אולם אלה שני מצבים שונים לגמרי. אנשים המצויים במצב של תַּרְדֶּמֶת עשויים להתעורר בעוד שממצב של מוות מוחי אין אפשרות להתעורר.

תרומת איברים

הוצאת איברים מגופו של אדם שמת מוות מוחי-נשימתי, והשתלתם בחולים הזקוקים להם. זו נתינה המבטאת את ערך הדאגה לזולת באופן מיטבי.
קיימת גם אפשרות לתרומת איברים מתורם חי, למשל אפשר לתרום כליה אחת, אונת כבד או אונת ריאה. תרומה מן החי היא הליך רפואי שברוב המקרים אינו פוגע בתורם ומאפשר הצלת חיים.
 

האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome