נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
עמדת הדתות

יחס הנצרות לתרומת איברים

יחס הנצרות לתרומת איברים הוא יחס פתוח וחיובי. כל הזרמים הנוצריים מתירים תרומת איברים והשתלתם. תרומת איברים אינה צו דתי מחייב בנצרות ואין פסיקה בנושא, אולם ב־1985 התקבלה החלטה המעודדת את חברי הכנסייה הנוצרית לחתום על כרטיס תורם, וכמה בכירים בכנסייה מחזיקים כרטיס כזה.

כמו כן, הכנסייה הקתולית מקבלת את חוות הדעת הרפואית הקובעת שמוות מוחי הוא מוות לכל דבר, ולכן על פי הפסיקה הקתולית תרומת איברים במצב של מוות מוחי אינה נחשבת זלזול במת,והכנסייה מתירה תרומת איברים מאדם שמת מוות מוחי. אולם הפסיקה הקתולית בנושא תרומת איברים אינה חד־משמעית, ולכל אדם ניתנת אפשרות להפעיל מערכת שיקולים אישית בהחלטה זו.

חשוב להדגיש שכל הזרמים בנצרות מתנגדים התנגדות נחרצת לקנייה ומכירה של איברים להשתלה. כל תרומת איברים צריכה להיות פרי נדיבותו של תורם חי או של משפחתו של תורם שנפטר.

כמו היהדות, גם הנצרות מתייחסת לנפטר ביראת כבוד. גם הנוצרים מאמינים בתחיית המתים, אך הם אינם רואים סתירה בין תרומת איברים לבין האמונה בתחיית המתים.

בעבור נוצרים רבים תרומת איברים היא מחווה של אהבה ואצילות נפש. על פי האמונה הנוצרית, לאחר שהנשמה יוצאת, אפשר לתת חיים לאחֵר באמצעות תרומת איברים. לדוגמה, האוונגליסטים רואים בתרומת איברים מן המת מעשה צדקה של אדם לאחר מותו, ברוח הכלל "ואהבת לרעך כמוך".

כל הזרמים הנוצריים מדגישים שיש לוודא שתרומת האיברים נעשית בלא פגיעה בכבוד המת ובלא פגיעה במשפחתו.


קישורים:

האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome