נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
לב מלא שמחה
לב מלא שמחה
ילד קטן – נשמה גדולה
ילד קטן – נשמה גדולה
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
8/9
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח

 

למעלה מעשרים שנה אני מבצע השתלות לב, ולמרות שביצעתי כבר מאות השתלות, הרגע שבו מתחיל הלב החדש לפעום בחזהו של החולה, הוא רגע מרגש במיוחד, בכל פעם מחדש, בכל פעם כמו היתה זו הפעם הראשונה. כיום ידוע לנו שהלב הינו למעשה משאבה שרירית, המזרימה דם לכל אברי הגוף, אך אלפי שנות היסטוריה אנושית הרגילו אותנו לראות בו הרבה יותר מזה. רבים מאמינים עד היום כי בלב מתרכזות תכונות אנושיות רבות, כמו אהבה ורגשות אחרים. זו כנראה הסיבה, שחולים הזוכים לתרומת לב חשים כמו נולדו מחדש ורבים מהם נוהגים לחגוג את יום ההשתלה כיום הולדתם השני. מבין עשרות הסיפורים המיוחדים שאירעו לי, אספר על מקרה אחד שהיה מרגש באופן מיוחד.
היה זה יום הולדתי. באותו הערב יצאתי עם רעייתי וידידיי לחגוג במסעדה. בעודנו מתיישבים לשולחן, צלצל הטלפון הנייד ועל הקו הייתה תמר, מנהלת המרכז הלאומי להשתלות, שבישרה לי כי נמצא תורם לב המתאים בדיוק לאורי.
אורי היה אז נער בן 17 שאושפז עקב אי-ספיקת לב סופנית. בחודשיים שקדמו לאותו ערב, צפיתי בו הולך ודועך וליבי נחמץ עליו. ידעתי שלוּ רק נמצאה לו תרומת לב להשתלה, היה בכוחי להחזירו לחיים תקינים. בחלוף הימים הלכה וגדלה הסכנה ולחייו, והחלטנו להטיסו למרכז ההשתלות בבלגיה. תמר התקשרה כשעתיים לאחר שאורי יצא במטוס האמבולנס לבלגיה.
“עכשיו את מודיעה לי שנמצא תורם"!? שאלתי בכעס, מאוכזב מההחמצה של האפשרות להציל את חייו, "אורי נמצא כבר במטוס בדרך להשתלה בבלגיה".
“אולי אפשר להחזיר את המטוס לישראל” הרהרה תמר.
“תני לי לבדוק אם אוכל ליירט אותו”, אמרתי לה. תוך דקות הצלחתי להשיג את מספר הטלפון של מגדל הפיקוח בנמל התעופה בן גוריון. הצגתי את עצמי לפקח הטיסה והסברתי לו שאנחנו חייבים להחזיר את מטוס האמבולנס לארץ. אמרתי שיש לנו תרומת לב להשתלה עבור הנער שנמצא במטוס. “אבל המטוס כבר מעל יוגוסלביה”, אמר הפקח. סיפרתי לו בקצרה את סיפורו של אורי, אלוף קבוצת הכדורסל של התיכון, שווירוס אלים תקף את ליבו ופגע בו קשות. בבית החולים בישרו לו ולהוריו, כי ליבו לא יוכל לחזור ולתפקד כבעבר ושהסיכוי היחיד להצלת חייו הוא השתלת לב. לאורי היה קשה לחשוב שמישהו צריך למות כדי שהוא יוכל להמשיך לחיות. מרותק למיטתו, ספרו אורי ובני משפחתו את הימים עד למציאת הלב המיוחל, ומשזה התמהמה הוחלט לשלחו להשתלה בבלגיה.
הפקח התרגש מהסיפור, הוא יצר קשר עם טייס המטוס, ואז, כפי שסיפר לי מאוחר יותר הרופא שנלווה לאורי, יצא הטייס מתאו וניגש לאורי ולאביו: “אתם לא תאמינו”, אמר, “אבל כרגע קבלנו הודעה מהארץ שנמצא עבור אורי תורם לב מתאים. אנחנו חוזרים מיד לישראל"!
מן הארוחה החגיגית כבר לא יכולתי ליהנות. נפרדתי בחיפזון מידידיי ומיהרתי לבית החולים. כשסיימתי להשתיל את הלב בחזהו של אורי, מצאתי עצמי עומד ומתבונן בלב החדש הפועם בגופו, ולוחש בשקט לעצמי, “יום הולדת שמח”.
למרות שקדמו להשתלה זאת מאות השתלות לב, אינני זוכר עצמי נרגש כמו בפעם הזאת. שנים רבות חלפו מאז, אך מדי שנה, ביום הולדתי, אני זוכה לביקור ולחיבוק של מי שהפך שותף לי לשמחה. מישהו שנולד מחדש ביום ההולדת שלי.
 
 
 
הכותב: פרופסור יעקב (ג'יי) לביא, מנהל היחידה להשתלות לב, המרכז הרפואי שיבא, תל השומר.
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome