נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
סוף סוף יכולה לנשום
סוף סוף יכולה לנשום
ילד קטן – נשמה גדולה
ילד קטן – נשמה גדולה
7/9
ילד קטן – נשמה גדולה

אלעד־חיאלעד­־­­חי גל נולד ב־­21 בינואר 1984. זמן קצר לאחר שנולד התגלה שהוא סובל ממום חמור בלִבו. כשהיה בן 5 הוא קיבל אלעד תרומת עורקים ועבר ניתוח מסובך לצורך השתלתם בגופו. הניתוח שינה את חייו – מילד חולה, עייף וחלש הוא נהפך לילד מאושר ופעיל. אלעד גדל והיה לנער עסוק, עזר לכל מי שאפשר, התנדב, חיבק באהבה רבה את כל העולם, תמיד בחיוך גדול.

בוקר אחד התעורר אלעד והתלונן על כאב ראש ובחילה.בדיקה גילתה הסתיידות בעורקים שהושתלו בגופו כשהיה בן 5, והיה צורך בניתוח נוסף להחלפתם. העורקים החדשים שהושתלו בגופו נקלטו היטב, אבל לִבו של אלעד לא התאושש מהניתוח, והרופאים נאלצו לחברו למכונת לב־ריאה, שהזרימה את דמו בגופו ואפשרה ללִבו לנוח. אלעד נראה כישן.

שבוע לאחר הניתוח דיווח לנו מנהל המחלקה שייתכן שמוחו של אלעד נפגע בעקבות השימוש במכונת הלב־ריאה. היה לנו קשה מאוד להבין את דבריו של מנהל המחלקה – על מה הוא מדבר? אלעד נראה טוב כל כך, שליו ורגוע. מנהל המחלקה הסביר שהשימוש במכונת לב־ריאה גורם לעתים להיווצרות סחיפי דם הגורמים נזק לגוף, רוב הסיכויים שזה מה שקרה גם בגופו של אלעד.

בפגיעה מוחית יש דרגות רבות. מנהל המחלקה זימן ועדת רופאים שתפקידם היה לבדוק את אלעד ולקבוע את דרגת הפגיעה המוחית שלו. תוצאות הבדיקה היו חד־משמעיות – אלעד מת מוות מוחי.

הסתכלנו שוב במוניטור,הקשבנו לצלילי המכשירים שאלעד היה מחובר אליהם – שום דבר לא השתנה, הכול נראה תקין. איך ייתכן שהוא מת? הסבירו לנו שכאשר המכשירים ינותקו, גופו של אלעד לא יתפקד בעצמו והכול ייעצר.

התקשיתי להאמין לבשורה המרה.

בשלב זה הצטרפה מתאמת ההשתלות של בית החולים וביקשה שנתרום את אבריו של אלעד. תשובתי באותו רגע הייתה לא גדול וברור, בלי היסוס. הסברתי לצוות:"אלעד נותח מגיל יומיים, סוף­־סוף הוא שקט ורגוע וכלום לא כואב לו. הניחו לו, אני רוצה למנוע את הניתו חהבא".

איש לא ביקש יותר דבר. מי היה יכול לבקש עוד ממי שאיבדה כרגע את כל עולמה?

אולם אז הצטרף לשיחה נמרוד בעלי וסיפר שלפני חמישה חודשים הוא ואלעד שוחחו על הנושא, ואלעד אמר לו שברצונו להיות תורם איברים. מיד רצו במוחי תמונות של הילד החייכן שהתנדב בכול מקום ומתאים לו כל כך לעזור גם לאחר מותו...

שיניתי את דעתי ונתתי את הסכמתי לתרומה.

כבר למחרת בבוקר, כשעדיין לא עיכלנו את האסון הגדול שפקד אותנו, שמענו ברדיו על נער שאבריו נתרמו והצילו חמישה אנשים. כליותיו של אלעד נתרמו לגבר בן 29 ולילדה בת שנתיים, הכבד הושתל בגופה של אישה בת 41 וקרניות עיניו של אלעד נתרמו לנער ולנערה חולי סכרת שזכו למאור עיניים.

היום כשאחד המושתלים מצלצל ומאחל"חג שמח" או ברכה אחרת, אנחנו מרגישים שאלעד הוא שמברך אותנו, שהנה הוא עדיין אִתנו, חי בגופם של אחרים, וזוכה לחוות דברים שלא זכה להם בחייו הקצרים, ואנחנו מודים על כך.

 

הכותבת: אורית, אימו של אלעד־חי
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome