נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
ילד קטן – נשמה גדולה
ילד קטן – נשמה גדולה
סוף סוף יכולה לנשום
סוף סוף יכולה לנשום
ריאה חדשה וחיים חדשים
ריאה חדשה וחיים חדשים
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
מרי־אהבה – סיפור הצלחה
6/9
מרי־אהבה – סיפור הצלחה

מרי־אהבהאז מה עונים לילדה בת 12 שצריכה לעבור בדיקת גסטרוסקופיה למחרת, כשהיא אומרת: "את יודעת, לא תמיד מתעוררים מהרדמה"?

אקח אתכם שבע שנים לאחור, ואחר כך אולי תוכלו להציע לי כיצד לענות לה.כשהייתה מרי בת 5 היא חלתה, מסיבה שאינה ברורה עד היום, והכבד שלה הפסיק לתפקד. במשך כשנה היא הייתה מאושפזת רוב הזמן, חלשה אבל עדיין מקסימה ביותר, היא ירדה במשקל אבל חייכה בלבביות, כששאלו לשלומה, הייתה אומרת בלי למצמץ: "מצוין". זו הייתה מרי, שבגיל 6 שקלה כמו ילדה בת 4, היא הסתובבה עם צינור הזנה שיצא מאפה והייתה צהובה כל כך, לולא מתיקותה, הייתה דומה לחייזר.

אביה של מרי התכוון לתרום לה אונת כבד, אבל בשל שיפור קל במצבה ותקווה שתצליח להשתקם, הניתוח נדחה. כעבור שלושה ימים התקבלה הודעה על תרומת כבד מן המת המתאימה למרי.

חשנו שאנחנו בצומת חדש. במידה מסוימת, השתלה פירושה החלפת מחלה קיימת במחלה אחרת (בשל התלות התמידית בתרופות). השתלה אינה כמו עקירת שן בינה, שבה פשוט ממשיכים לחיות בלעדיה. להיות מושתלת זה אחרת. כמו כן, הכבד הוא איבר שיכול לרפא את עצמו, זה עשוי להימשך שנה, אבל הכבד יכול להבריא. אנחנו האמנו שהשיפור הקל במצב של מרי מעיד שהיא תחלים בעצמה. אז מה עושים עכשיו? אחרי 11 חודשים, בדיקות הדם של מרי נראו טובות מעט יותר, היא העלתה מעט במשקל. ועכשיו יש התאמה מלאה לכבד שנתרם מן המת. מה עושים?

מובן שהחלטנו על השתלה.

מרי קיבלה את הכבד המושתל שלה לפני כשש שנים. אם תשאלו אותה היום, היא מרגישה מצוין, כמו כל ילדה, אבל אני, אימא שלה, לא מרגישה כמו כל אימא. מרי חייבת לקחת פעמיים ביום תרופות נגד דחייה. עליה להיזהר ולא להיות במחיצת אנשים חולים, כיוון שהתרופות שהיא מקבלת מדכאות את המערכת החיסונית שלה, ולהקפיד במיוחד על היגיינה אישית כדי להימנע ממחלות.

למרות הזהירות שלנו, בשלוש מתוך שש השנים האחרונות היו למרי התקפים של כאבי בטן והקאות. רצנו לבית החולים אין־ספור פעמים, בכל שעות היום והלילה.

ולמרות זאת, החדשות הטובות הן שמרי בחיים. מרי היא סיפור ההצלחה, היא באמת מדהימה. בורכנו בה.

זוכרים ששאלתי אתכם בתחילה מה לענות לבת 12 שאומרת, "את יודעת, לא תמיד מתעוררים מהרדמה"?

מאין הגיעה ההצהרה הזאת? הכבד של מרי היה של ילדה בת 3 וחצי שלא התעוררה מניתוח שגרתי בהרדמה מלאה... מתוך אבלם וצערם העמוק, החליטו הוריה של הילדה להציל ילדים אחרים. מרי יודעת את זה. בתוך גופה יש כבד של ילדה אחרת שמחזיק אותה בחיים.

הכותבת:  הלי, אִמה של מרי־אהבה.
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome