נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
מידע ונתונים

התור להשתלה ואופן הקצאת איברים להשתלה בישראל

המרכז הלאומי להשתלות איברים הוקם בשנת 1994 בתוך משרד הבריאות, על רקע המחסור החמור בתרומות איברים. "חוק השתלת אברים, תשס"ח-2008" העניק למרכז מעמד וסמכויות חוקתיות. תפקידו לרכז את תחום תרומת איברים והשתלת איברים בישראל.

מדיניות הקצאת האיברים של המרכז הלאומי להשתלות ותהליך ההקצאה*:

  • במרכז הלאומי להשתלות איברים יש רשימת ממתינים ארצית מרוכזת – בתי החולים שולחים את נתוני המטופלים, והם מוזנים למאגר מידע ממוחשב. הנתונים במאגר מתעדכנים בקביעות וכוללים את כל הפרטים רפואיים רלוונטיים.
  • כל תושבי ישראל זכאים להיכנס לרשימת הממתינים, על פי המלצת הרופאים.
  • לכל איבר יש מערכת קריטריונים מסוימת להקצאה, על פי המאפיינים הנדרשים להתאמה בין התורם לנתרם (סוג דם, משקל, גובה וכו'), על פי מידת הצורך בהתאמת רקמות ועל פי הסיכוי לשפר את איכות החיים של המטופל ולהציל את חייו (משך זמן, מצב בריאותי וכו').
  • כל קריטריון רפואי מקבל ניקוד על פי חומרתו. למשל, הקריטריון "חומרת המחלה" במחלת ריאה מקבל בין 27 ל¬־80 נקודות. ככל שהמצב הרפואי חמור יותר הניקוד גבוה יותר.
  • מקומו של מטופל ברשימת ההמתנה נקבע על פי סכום הנקודות שהוא צובר מהערכת מצבו הרפואי ומדירוג הקריטריונים המיוחדים של האיבר שהוא זקוק לו.
  • כאשר נמצא תורם באחד מבתי החולים בארץ, הנתונים הרפואיים שלו מועברים אל המרכז הלאומי להשתלות ומוזנים למחשב. המערכת הממוחשבת מצליבה את נתוני התורם עם נתוני הממתינים ומאתרת את המטופלים המתאימים ביותר להשתלה.
  •  על פי החוק החדש, מועמד להשתלה יהיה זכאי לקדימות אוטומטית בעת הקצאת האיברים להשתלה אם הוא או בן משפחתו מדרגה ראשונה חתמו על כרטיס תורם עד 31 בדצמבר 2011. מי שיחתמו על כרטיס תורם לאחר התאריך הזה יקבלו את נקודות הזיכוי רק לאחר שלוש שנים ממועד חתימתם.

*

המסמך המלא כפי שפורסם ברשומות הכנסת.


נכון לינואר 2012 ממתינים להשתלת איברים 1,041 ישראלים. בכל שנה מתארכת הרשימה בכ־30%. אולם, למעשה, העלייה במספר הממתינים מתונה יותר, כיוון שבמהלך השנה כ־20% מהממתינים עוברים השתלה וכ־10% נפטרים בשל המחסור באיברים.

רשימת ההמתנה הארצית (נכון לינואר בכל שנה)

עולם הרפואה מתקדם בצעדי ענק. עם השנים נלמדות עוד דרכים המבטיחות קליטה מוצלחת ויעילה של האיבר המושתל. היום אחוזי ההצלחה של ניתוחי השתלות האיברים בישראל גבוהים מאוד. יותר מ־ 90% מהמושתלים חיים שנה לאחר ההשתלה, שיעור קרוב לנתונים במדינות אחרות בעולם המערבי. כיום חיים בישראל אנשים שעברו השתלה לפני 15 ו־20 שנים.


קישורים

האם קדימות בתור מעודדת תרומת איברים?

כתבות ומאמרי דעה:

האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome