נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
קחו מה שתוכלו להציל...
קחו מה שתוכלו להציל...
הכל נשאר במשפחה - מחוויותיהן של מתאמות ההשתלות
הכל נשאר במשפחה - מחוויותיהן של מתאמות ההשתלות
1/9
הכל נשאר במשפחה - מחוויותיהן של מתאמות ההשתלות

לו נשאלת, "מה היית עושה כדי להציל בן משפחה ממחלה קשה", מרביתנו היו עונים "הכל". אבל לפעמים אנחנו פשוט לא יודעים איך.
שני אחים מהצפון שהגיעו למחלקת ההשתלות בבית החולים בילינסון, נאלצו להתמודד עם השאלה הזו.
אצל יניב הצעיר מבין השניים התגלתה הרעה בתפקודי הכליה ואי ספיקת כליות סופנית. כשמצבו הלך והתדרדר התלבטו השניים לגבי המשך הטיפול: האם טיפולי דיאליזה? האם השתלת כליה? לאחר בדיקות ממושכות נמצא צביקה האח הבוגר מתאים לתרום כליה לאחיו החולה יניב. למרות החששות המשותפים של האחים שזמן לא רב קודם לכן איבדו את אביהם ועל אף הבדיקות הרבות שהיה עליו לעבור, החליט צביקה לתרום לאחיו הצעיר כליה על מנת למנוע ממנו לעבור את טיפול הדיאליזה הקשה והממושך. ההשתלה בוצעה בהצלחה וכאקט סמלי והוכחה לכך שהתהליך יכול להסתיים גם בחיוך, הכינו האחים ביניהם מסמך 'העברת בעלות' על הכליה המושתלת.

רבים מהחולים הזקוקים להשתלת כליה מגיעים אלינו למחלקת ההשתלות תחילה לצורך רישום להשתלה. כשהם מגיעים הם מקבלים מידע על האפשרויות השונות להשתלה.
תהליך תרומה והשתלה של כליה הינו תהליך מורכב הדורש הערכה רפואית ופסיכו-סוציאלית. אדם בריא המבקש לתרום איבר לאדם אחר צריך לעבור בדיקת התאמה, בדיקות רפואיות וועדה רפואית שבוחנת את כוונותיו וכשירותו לעמוד בתהליך הן מבחינה רפואית והן מבחינה נפשית.
מניסיוננו, לעיתים מתקשה החולה או חושש לבקש את התרומה דווקא מבן משפחה. החשש נובע מהפחד שקרוב המשפחה יפגע כתוצאה מהתרומה. במצב זה אנו מסבירים למטופל ולבני משפחתו על האפשרויות העומדות בפניהם, ומבטיחים לשני הצדדים, החולה והתורם, שאנו עושים את המקסימום בכדי שהתורם הבריא לא יפגע כתוצאה מהתרומה.
לא פעם מגיעים אלינו מושתלים לאחר השתלה מבן משפחה קרוב ומברכים אותנו על כך שהעלנו בפניהם את האפשרות. לעיתים חשוב להסביר למטופל כי לאשתו יהיה קשה יותר לטפל בו כאדם חולה מאשר לתרום לו את האיבר בעצמה, בהנחה כי הדבר אפשרי, וכי התרומה אינה הופכת את התורם לחולה בעצמו. במקרים אחרים חברים ואפילו תורמים אלטרואיסטים מתנדבים לעזור וגם אותם אנו נדריך באופן דומה.
כך במקרה של מרים, לאחר שבעלה נפטר ממחלה גנטית שפגעה בכליות, החליטה לתרום כליה לביתה שהמחלה התגלתה גם אצלה. זמן לא רב לאחר מכן ההשתלה נכשלה והמשפחה גילתה שבת נוספת חולה גם היא במחלה. במאמצים גדולים הצליחה האם למצוא שני תורמים אלטרואיסטים מתאימים שהסכימו לתרום כליות לשתי בנותיה. לפני מספר חודשים ובהפרש של חודשיים זו מזו, בוצעו שתי ההשתלות וחייהן של שתי הבנות ניצלו. מאז הצטרפו הבנות למעגל העוסקים בהסברת הנושא והבאתו למודעות הציבורית.
בשנה החולפת בוצעו בבי”ח בילינסון כ-80 השתלות מתורמים חיים, מספר כפול בהשוואה לממוצע בשנים הקודמות, הרבה מכך בזכות המודעות ההולכת וגדלה לתרומת איברים בישראל.


 

הכותבת: רחל מיכוביץ, מתאמת השתלות בביה"ח בילינסון
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome