נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
מחפירות ארכאולוגיות לתרומה שאין דומה לה.
מחפירות ארכאולוגיות לתרומה שאין דומה לה.
הכל נשאר במשפחה - מחוויותיהן של מתאמות ההשתלות
הכל נשאר במשפחה - מחוויותיהן של מתאמות ההשתלות
קחו מה שתוכלו להציל...
קחו מה שתוכלו להציל...
2/9
קחו מה שתוכלו להציל...

"קחו מה שתוכלו להציל, לפחות שיישאר לי משהו ממנו בחיים". זה המשפט שמהדהד תמיד במוחנו, בלבנו, ונותן לנו כוח להמשיך הלאה בתפקיד מתאמות תרומת איברים.
בתפקידנו אנו צועדות במשעולי החיים והמוות ומנסות לאזן בין סוף להתחלה חדשה.
אנו מתוודעות לַמשפחה כאשר יקירהּ מאושפז במצב אנוש – אחרי שנפגע פגיעה מוחית קשה. בדרך כלל, אנו מוצאות משפחה "אבודה" וכואבת, משפחה ש"נשאבה" למצב אכזרי ובלתי אפשרי זה בלי כל הכנה. תהליך בקשת תרומת האיברים נעשה בחמלה ומתוך רצון לעזור למי שנשארו מאחור, אבודים ומבולבלים.
לאחר קביעת מותו המוחי של אדם אנו משוחחות עם המשפחה על היקיר או היקירה, שבמקרים רבים היו בריאים עד האירוע הטרגי שהביא למותם. אנו לומדות להכיר את בני המשפחה, מפתחות יחסים של אמון וכבוד הדדי, מזהות מה יעזור להם לעבור את התהליך בדרך שתאפשר להם להיות שלמים עם ההחלטות שתתקבלנה לבסוף.
התהליך נערך בשקיפות מלאה, ואנו מחויבות לתמוך במשפחה ובמטופל לאורך כל הדרך. כל השאלות נענות, וכל האפשרויות מונחות בגלוי על השולחן. אנו נשאלות המון שאלות, למשל...:
מה קורה כאשר הבדיקות מעלות חשש למוות מוחי נשימתי?
ואם נקבע מוות מוחי, האם מנתקים את החולה מכל המכשירים?
מהי תרומת איברים? כיצד היא מתבצעת?
האם אפשר לקבור את המת קבורה רגילה לאחר תרומת איברים?
מי יקבל את האיברים של יקירנו?
ועוד ועוד...
ההחלטה קשה, היא מדגישה את סופו של האדם הקרוב, ואנחנו שם כדי לתמוך ולחבק. אנחנו מציינות שנכבד כל החלטה שהמשפחה תחליט. חשוב שהכול יהיו שלמים עם ההחלטה.
עם קבלת ההסכמה לתרומה מבני המשפחה, אנו מעודדות אותם לראות שוב את יקירם, כדי להיפרד. זהו רגע ההשלמה עם הבלתי נמנע, ומשפחות מתארות את הרגע הזה כסגירת מעגל. כבר בשלב זה משפחות רבות מביעות רצון לפגוש אחר כך את המושתלים. הכאב והאובדן כבר מתועלים לאפיקים של תקווה והמשכיות.
אנו נוהגות לבקר את המשפחה גם בזמן השבעה ולאחריה. "אתם לא לבד", אנו אומרות, "הצטרפתם למשפחה המלוכדת של תורמי האיברים בארץ, בליווי המרכז הארצי להשתלות. אנחנו אִתכם".
לא אחת כינסנו מפגש בין משפחה תורמת למושתלים. זו חוויה חזקה ביותר. רגשות מתפרצים בבת אחת, והצדדים נופלים זה על צווארו של זה. פתאום מוצאים מכנה משותף כזה או אחר: תאריך יום הולדת, תחביב משותף, אהבות דומות, ונראה כאילו זו הייתההתאמה משמים, גורל שהפגיש את כולם.
כל צד מספר את סיפורו – החיים שלפני האובדן והחיים שלפני ההשתלה, הקשיים בפרֵדה מֵהַמֵּת וקשיי ההחלמה מהניתוח המסובך, החששות והמחשבות – האם עשינו את הדבר הנכון? ולצד זה – החיים החדשים שהוענקו במתנה.
"אני שמחה", אומרת אשתו של תורם איברים, "שלקחתם כל מה שיכולתם כדי להציל אחרים, כך הוא נשאר לי בחיים, וזכיתי למשפחה חדשה".

כתבו: מתאמות תרומת איברים מהמרכז הרפואי ע"ש שיבא בתל השומר
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome