נותנים חיים
קרן תלי
על אודות | צרו קשר | דף בית
סיפורים אישיים
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
דברים מהלב – סיפורו של רופא מנתח
ילד קטן – נשמה גדולה
ילד קטן – נשמה גדולה
לב מלא שמחה
לב מלא שמחה
9/9
לב מלא שמחה

יעל אלוני היתה תינוקת רגילה ובריאה, בגיל שלושה חודשים חלתה בשפעת שהסתבכה, וכתוצאה מכך נוצרה אצלה פגיעה לבבית. רק שנים אחר-כך, כשהיתה בת שמונה, החלה הפגיעה לתת אותותיה ומצבה הידרדר והחמיר, עד שיעל עמדה בראש רשימת הממתינים להשתלת לב.
היתה זו שנה עצובה במשפחת אלוני, שחוותה טרגדיה קשה, אביה של יעל, דר' דורון אלוני, רופא ילדים אהוב ומוכר – נפטר. זמן קצר לאחר מכן נפטרה סבתהּ, אם אמהּ דורית, ומעל כל אלה הטיל צל כבד מצבה המחמיר של יעל.
באותם ימים, איבדה משפחת גילור, מהישוב קדימה את בנה, עמרי, בן השתים עשרה. עמרי היה אח תאום לאוהד ואח בכור לדפני. ילד טבע חופשי בנשמתו, סקרן, מלא דמיון, כשרון ושמחת חיים.
בוקר אחד יצא עמרי עם בני הדודים שלו להרפתקה של חפירת מערות בחול, בשיא ההתרגשות והשמחה קרסה עליו ערימת חול וקברה אותו תחתיה. מאמצי החילוץ עלו בתוהו. לאחר שלושה ימים שבהם דעך גזע המוח שלו, קבעה ועדה מיוחדת של רופאים את מותו.
למרות הכאב וההלם היה להוריו ברור כי איבריו של עמרי יִתָּרְמוּ. הם שיתפו את ילדיהם האחרים בהחלטה, אוהד, אחיו התאום, הזכיר להם כי מספר חודשים קודם לכן ביקש עומרי לחתום על כרטיס אדי. בני משפחתו של עמרי ראו בכך צוואה.
מערכת העיכול של עמרי הושתלה בשלמותה אצל נערה בת 16; ריאותיו של עמרי הושתלו בילד בן 11; כליותיו בשני חולים מבוגרים; קרניות העיניים החזירו מאור עיניים לשני ילדים, ואת הלב, את ליבו של עמרי, קיבלה יעל אלוני.
יעל התאוששה מהניתוח בקלות, והפכה לילדה רגילה שיכולה לקחת חלק בכל הפעילויות והחוויות שעוברות על בני גילה. היא ילדה פעלתנית אוהבת ריקוד וספורט ואפילו מתגאה בכך, שבגלל שקיבלה לב של בן, היא יכולה לנצח בריצה אפילו בנים.
סמוך לאירוע היתה משפחת גילור שקועה באבל ובאובדן והסתפקה בידיעה שעמרי הציל את חייהם של אחרים. אך המפגש עם יעל ועם אמהּ, העמיד אותם פנים אל פנים מול המשמעות העצומה של תרומתם. החלטתם לתרום את איבריו של בנם עמרי, העניקה להם כוחות להתמודד עם האובדן, להעריך יותר את הילד המיוחד שגידלו ואהבו, ואת הזכות המיוחדת שזכו בה.
"ברגעים האיומים ביותר של חיינו", הם אומרים, "הצלחנו לראות מבעד לדמעות את אושרו של מישהו אחר".
שתי המשפחות מייחסות משמעות לעובדה שמדובר בלב. יום מותו של עמרי היה יום מאושר בחייו, הוא נפרד מהחיים כשלבו מלא שמחה. את הלב השמח הזה קיבלה יעל. עמרי העניק לה חיים ושמחת חיים. הוא ימשיך להיות הגיבור האמיתי של חייה.
 

הסיפור נשלח אלינו מהאתר של המרכז הלאומי להשתלות
האתר הופק בסיועו הנדיב של:
הקדש בן טייטל
Ben Teitel Trust
עיצוב: סטודיו קרמל  |  תיכנות: entry
כל הזכויות שמורות © אתר נותנים חיים, קרן תל"י
קרן החינוך למען בתי-ספר תל"י
לגלישה מיטיבית באתר מומלץ להשתמש בדפדפנים: ie8+, firefox4+, chrome